Krośniewice

W Krośniewicach znajduje się rzymskokatolicki Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wybudowany w latach 1866-1872. Świątynia posiada wysoką wieżę z zegarem, a w oknach znajdują się warte zobaczenia witraże. Tuż obok, znajduje się również zabytkowa dzwonnica.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krośniewicach.
Zabytkowa dzwonnica w Krośniewicach.

Pozostałe zabytki Krośniewic to znajdujący się przy ulicy Toruńskiej zespół pałacowy z XIX wieku oraz dziewiętnastowieczny dom mieszkalny przy ulicy Kutnowskiej 2.

Łęczyca

Zamek Królewski wybudowany około 1345 roku, pełnił funkcję jednej z rezydencji Kazimierza Wielkiego. Był budowlą obronną, posiadał fosę zasilaną z pobliskiej Bzury, dodatkowo był ogrodzony ceglanym murem. Dziś znajduje się w nim Muzeum w Łęczycy.

Zalew w Łęczycy – widoczna baszta zamku.

Ratusz w Łęczycy wybudowany został w latach 1788-90 w centralnym punkcie rynku. W latach 2005-07 obiekt został wyremontowany.

Ratusz w Łęczycy
Ratusz w Łęczycy

Będąc w Łęczycy, warto udać się na spacer po przepięknej, odrestaurowanej starówce.

Fragment starówki w Łęczycy.

W okresie letnim, w mieście istnieje możliwość wypoczynku nad zalewami wodnymi usytuowanym na południowy – zachód od stacji Łęczyca Wąsk. Obejmują one tereny po kopalniane.

Tum

Tum to mała wieś leżąca za rzeką Bzurą, na wschód od Łęczycy. W miejscowości zobaczyć można Archikolegiatę Najświętszej Maryi Panny i św. Aleksego wybudowaną w dwunastym wieku. Legenda głosi, że obiekt próbował przewrócić sam Diabeł Boruta, który zamieszkiwał bagniste, zalesione okolice Łęczycy.

Archikolegiata w Tumie.

Tuż obok znajduje się jeszcze drewniany kościół Świętego Mikołaja z 1761 roku.

Leśmierz

Dawna nazwa Nieśmierz. Jest to miejscowość, która leży kilka kilometrów na wschód od naszej wąskotorówki. W miejscowości można zobaczyć zabytkowe budynki cukrowni, zabudowę mieszkalną, tak zwane familoki oraz murowany neogotycki kościół z 1898 roku. Do 1986 roku w Leśmierzu funkcjonowała kolej wąskotorowa.

Budynki cukrowni Leśmierz. 26 maja 2011 roku

Ozorków

Miasto znajduje się około 20 kilometrów na północ od Łodzi, z którą do lutego 2018 roku posiadało połączenie tramwajowe. Wśród zabytków miasta należy wymienić kościół
parafialny pw. św. Józefa, kościół ewangelicko-augsburski, pałac i dwór Schlosserów
oraz domy tkaczy rozrzucone po całym mieście.

Zabytkowy kościół ewangelicko-augsburski przy ulicy Zgierskiej w Ozorkowie.

Warto przespacerować się ulicami: Zgierską, ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i Listopadową, by odnaleźć dziewiętnastowieczne budynki, powstałe w czasach świetności Ozorkowa.

Ulica Zgierska w Ozorkowie z charakterystyczną zabudową, również drewnianą.
Follow by Email
Facebook
Facebook